Mormonismus je náboženské hnutí, které v 19.století vykazovalo řadu nebezpečných znaků, včetně náboženského terorismu, atentátů, vražd, nucené polygamie a vyhlazování indiánských kmenů. Hnutí se však následně posunulo a v reakci na nátlak americké vlády reformovalo řadu svých pilířl. V roce 1890 došlo k opuštění polygamie, v roce 1978 k opuštění rasistické teologie apod. Dnes je tradiční mormonská církev (Církev Ježíše Krista Svatých Posledních dnů) řazena mezi stabilní a denominalizovaná uskupení. Společenství nevykazuje žádné násilné tendence ani společensky ohrožující faktory. Dává se obvykle za příklad jiným náboženským skupinám, a to právě pro svou schopnost reformovat se a stát se plnouhodnotnou a důvěryhodnou součástí společnosti. Reformní snahy některých mormonských vůdců (Spencer W. Kimball, Gordon B. Hinckley nebo současný Russell M. Nelson) v mnohém připomínají reformní papeže v Katolické církvi (Jan XXIII., Jan Pavel II. a současný František I.).
Církvi lze v současnosti vyčíst nedostatek některých přístupů (moc nad církví je monopolizována v rukou mužů) a ve společenství podle ex-členů dochází k psychickému nátlaku. Povaha této manipulace však obvykle neohrožuje sociální vztahy a nevede k finančnímu poškození jednotlivce. Církev motivuje své členy ke zlepšení finanční a životní situace. Problémem mohou být praktiky spojené s tajnými rituály. Ty jsou součástí vnitřního kruhu mormonské církve. Kromě psychického donucování však ani v této oblasti nedochází k hromadění negativních jevů.
Církev byla terčem kritiky kvůli svému zacházení s osobními informacemi lidí, s nimiž se misionáři setkávají. Církev o všech “zájemcích” archivuje data, ke kterým nemají tito lidé přístup a nemají možnost do nich nahlédnout. Zároveň často nemá písemné svolení k přechovávání těchto informací. Materiály však ani dle kritiků nejsou užívány na jiné účely než k náboru do této církve. Církev také v Česku misionarizuje na sociálních sítích (Facebook). Dle pozorování při náboru nedochází k manipulaci, typické pro sektářský nábor na sociálních sítích. Misionáři vystupují pod svou identitou a řídí se souborem etických pravidel pro vystupování na síti.
Jako sektářské a nebezpečné lze naopak hodnotit fundamentalistické formy mormonismu, které se vyskytují mimo mormonskou církev (CJKSPD). Tyto formy často těží z praktik a myšlení mormonismu 19.století. V ČR zatím existují pouze jednotlivci, zastávající fundamentalistické formy mormonismu. Jde však o potencionálně nebezpečnou oblast do budoucna, zvláště v případě vytvoření rodinného polygamního kultu.
V Česku také operovala liberální odnož mormonské církvi s názvem Kristova komunita. Ta v rámci mezinárodního meřítka nevykazuje žádné znaky sekty. Dle všech informací již takto církev není na našem území aktivní.
Problematice mormonismu se na odborné a akademické úrovni věnuje doc. Zdenek Vojtíšek z pražské HTF.