Zákaz symbolů SSSR, rozehnání nepovoleného shromáždění nebo kontrola dodržování režimu sebeizolace? Hlavním tématem uplynulého dne byl střet motoristů a strážců zákona. Portál NV86.ru dříve informoval o rvačce na nábřeží Ob a bezpráví na silnicích v Nižněvartovsku. Navzdory mnoha fotografiím a videomateriálům, příběhům očitých svědků a účastníků akcí i komentářům policie přibývá otazníků.
„Vzali dokumenty pro vlajku“
Jeden z prvních příspěvků o nadměrné pozornosti vlajkám SSSR se objevil na veřejné stránce „Ahoj, tady Nižněvartovsk.“ Autor, který si přál zůstat v anonymitě, zveřejnil dvě videa ze stránky obyvatele Izluchinska Dmitrije Kuzněcova, kterého dopravní policisté zastavili na parkovišti obchodního centra Slunečnice, když řídil vůz GAZ-69 s transparentem Sovětský svaz. Autor příspěvku označil obě videa následující frází:
„Dobrý den, je 11:17, vzali mi doklady na vlajku, drželi mě 1,5 hodiny a udělili pokutu, nevím proč? Děkuji“.
Publikaci doprovázely dvě videa, ve kterých Dmitrij podrobněji hovořil o tom, co se děje. V komentářích k příspěvku se okamžitě objevilo mnoho naštvaných komentářů na adresu strážců zákona.
Podle Dmitrije Kuzněcova 8. května pracoval ve své garáži a dokončoval poslední díly svého vzácného vozu, jehož sestavováním strávil téměř čtyři roky. Při práci ho přistihl muž, který se představil jako Alexander Paramonov.
„Přijel a zeptal se na auto, na moje plány na 9. května. Nabídl účast na motoristické rallye v Nižněvartovsku s tím, že s administrativou je již vše domluveno, bude tam televize, doprovod a organizátoři dokonce připravili pro účastníky vlajky SSSR. Zavtipkoval jsem: „Když mě postavíš do čela kolony, půjdu.“ Řekl, že nebyly žádné problémy a já potřebuji v 11:30 zajet na parkoviště k nákupnímu centru Slunečnice. Podle jeho slov jsem pochopil, že on a další pořadatelé tam budou na účastníky čekat téměř od 9 hodin. Dal jsem mu vizitku a odešel,“ řekl muž.
Další vývoj událostí byl radikálně odlišný od toho, co Alexandr Paramonov sliboval. Dmitrij novináři NV86.ru řekl, že byl zaneprázdněn autem až do 5:00, nešel spát a už kolem 11:00 dorazil na místo generálního shromáždění.
„Když jsem jel nahoru, viděl jsem auto dopravní policie. Také jsem si myslel, že to byl pravděpodobně stejný doprovod na rally. Začal jsem zajíždět na parkoviště, když přímo před mým autem vyskočil zaměstnanec a požadoval, abych zastavil. Zeptal se, proč nemám bezpečnostní pás. No, zasmál jsem se, jaké pásy jsou ve válečném autě, neexistují a prostě nemohou existovat. Poté požádali o doklady, aby prověřili, zda jsou nějaké pokuty. Řekli něco o boji proti extremismu,“ vzpomíná Kuzněcov.
Vše, co se dělo poté, muž natočil na video, které později zveřejnil na své stránce. Poté, co dal dokumenty, trochu odjel a pokusil se zavolat Alexandrovi. Nikdo nezvedal telefon. O několik minut později začal Kuzněcov přijímat hovory z neznámých čísel, někteří lidé mu radili, aby nic nepodepisoval, a ujistili se, že jde o nelegální kontrolu dokumentů. Ale zároveň požádali o odstranění stejné vlajky SSSR z auta. Po chvíli zavolal zpět a dorazil dokonce stejný Alexandr. Nedostalo se od něj jasné vysvětlení toho, co se děje, pouze se pokusil zahájit hádku s policií. Kontrola dokladů podle Dmitrije trvala téměř hodinu a půl, dopravní policista se choval zdrženlivě a nekonfliktně. Výsledkem bylo, že Dmitrij obdržel své dokumenty a protokol od státního dopravního inspektora. Muži si k svátku pogratulovali a šli každý svou cestou.
Zpátky do SSSR. Proč příběh s vlajkami obsahuje výraz „extremismus“?
Jak jsme psali výše, „pořadatel“ rally se představil jako Alexander Paramonov a dal Kuzněcovovi svou vizitku. Zobrazuje mapu Sovětského svazu a nápis: „Lidové hnutí za osvobození SSSR“. Níže je uvedena adresa kanceláře, otevírací doba a odkazy na webové stránky dvou projektů: „NOD SSSR“ a „People’s Cause“. Mimochodem, v budově, kde sídlí tento úřad, sídlí i Nižněvartovský vyšetřovací výbor. Vedoucím místní pobočky je Rustam Sharipov.
Podle ideologie „NOD SSSR“ se Sovětský svaz nezhroutil, ale nadále existuje. Zároveň označují Ruskou federaci za „firmu“, „společnost“ nebo „LLC“ a kategoricky popírají současnou vládu a označují ji za nelegitimní. Podobné kanceláře se nacházejí po celém Rusku. Například ústředí Altaj prodalo lidem pasy SSSR za 3 000 rublů. Radikální aktivisté tvrdili, že s tímto dokumentem mohl kdokoli opustit jurisdikci Ruska a pak neplatit za bydlení a komunální služby, pokuty a nesplácet úvěry bankám. Prodali pas sovětského typu za 3000 rublů, sovětské peníze nejsou akceptovány. Vůdcem radikálů je Alexandr Nikolajevič Paramonov.
Odborníci v současnosti počítají v Rusku více než 20 takových skupin, které se nazývají nekrokomunistické. Jedním z nich je „Domov SSSR“, který byl také dříve k vidění v Nižněvartovsku. Koncem července 2019 zadrželi vojáci FSB, Ruské gardy a Hlavního ředitelství pro boj s extremismem více než 20 členů této radikální organizace. Svévolně obsadili prázdný objekt na adrese 58 Mira.
„Jsem si téměř jistý, že „Domov v SSSR“ a „NOD SSSR“ jsou titíž lidé. Možná udělali něco nového, možná to jen přejmenovali. Jejich myšlenky nám nejsou blízké a nemají nic společného s tím, za co bojujeme. Je hloupé popírat fakt rozpadu SSSR,“ komentoval novináře NV86.ru Dmitrij Dimin, první tajemník Nižněvartovské pobočky Komunistické strany Ruské federace.
V červenci 2019 bylo jedno z nekrokomunistických sdružení v Rusku uznáno jako extremistické. Jmenovitě „Svaz slovanských sil Ruska“, nazývají se také „Svazem sovětských socialistických republik“ nebo jednoduše „SSSR“. Tato organizace byla založena v roce 2010 zubařem Sergejem Taraskinem, který se prohlásil úřadujícím prezidentem SSSR. Jeho přívrženci chtěli nejen svrhnout stávající systém, ale také vytvořit „seznamy hitů“.
Pravděpodobně se nejedná o poslední nekrokomunistickou organizaci, která je na území Ruské federace uznávána jako extremistická.