Satanismus: Online radikalizace změnila krajní pravici ve Finsku

Hrozba extrémní pravice se stala tématem veřejné debaty, když bylo koncem roku 2021 v Kankaanpää zatčeno pět finských mužů pro podezření ze závažných trestných činů. Supo poskytl specializovanou pomoc při policejním vyšetřování.

Postdoktorandský výzkumník Tommi Kotonen.

Specializovaný výzkumný pracovník společnosti Supo Eero Pietilä vysvětluje, že chapadla mezinárodního krajně pravicového terorismu dnes zasahují do Finska jasněji prostřednictvím platforem sociálních médií a služeb pro zasílání zpráv. Pietiläho práce zahrnuje analýzu hrozeb pro národní bezpečnost, které představuje extrémní pravice, částečně na základě nezávislého shromažďování zpravodajských informací společnosti Supo.

„Online radikalizace krajně pravicových operátorů za posledních pár let rychle pokročila. I když počet zapojených lidí není velký, zvyšuje se,“ poznamenává Pietilä.

Analytici Supo také bedlivě sledují akademický výzkum v oboru. Tommi Kotonen , postdoktorandský výzkumník na Univerzitě v Jyväskylä, který následoval krajní pravici, souhlasí s hodnocením Supo, že Finsko má velmi málo operátorů, jako je skupina Kankaanpää.

„Akceracionistické skupiny toho druhu, jaký představují podezřelí v Kankaanpää, leží na okraji okraje ve Finsku. Tyto komunity mají pocit, že neexistují žádná politická řešení a že jejich cílů lze dosáhnout pouze násilím. I když tito osamělí vlci nebo malé vlčí smečky obvykle fungují nezávisle, čerpají inspiraci z úspěšných útoků jiných,“ vysvětluje Kotonen.

Tito operátoři z velké části sdílejí názory týkající se dekadence moderní společnosti a potřeby násilí, které má přinést změnu.

Malé skupiny nefungují ve vakuu

Zvýšená hrozba extrémní pravice byla zdůrazněna v hodnocení teroristických hrozeb Supo od roku 2020. Útočníci a geograficky rozptýlení příznivci spojení jednotlivě s krajní pravicí prostřednictvím sociálních médií jsou sjednoceni ve volném mezinárodním společenství. Je obtížné bojovat s hrozbou, kterou představují jednotlivci a malé skupiny, které působí skrytě.

Kotonen zdůrazňuje, že malé skupiny nefungují ve vzduchoprázdnu a mají alespoň online spojení na jiné operátory. Poznamenává, že je obtížné rozeznat nějaké jasné velitelské hierarchie nebo vůdce takových skupin.

„Většinou sdílejí názory týkající se dekadence moderní společnosti a potřeby násilí ke změně,“ uzavírá Kotonen.

Tento fenomén se celosvětově projevuje v šíření akcelerace a kultury obležení, která podporuje společenský kolaps a rasovou válku. Na základě spisů amerického ideologa a pocházejících z krajně pravicového online fóra v roce 2010 se kultura Siege a akceleracionistické myšlení rozšířily online v západních zemích.

Kotonen vysvětluje propojenou povahu extremistických skupin: „Satanská skupina Řád devíti úhlů (ONA nebo O9A) v Británii má vazby na akceleracionismus, a zejména na divizi Sonnenkrieg (SKD), která byla zase napojena na oficiálně zakázanou teroristickou organizaci. Národní akce.“

Hrozba krajně pravicového terorismu se neomezuje pouze na kulturu obléhání a akceleracionistické myšlení. Existují také potenciální útočníci mimo tento operační kontext, kteří ospravedlňují použití násilných prostředků, například v opozici vůči imigraci a islámu.

Zatímco hrozba krajně pravicového terorismu byla zdůrazněna, veřejné a organizované krajně pravicové hnutí ustoupilo do stínu.

„Nejdůležitější změna přišla s oficiálním rozpuštěním neonacistického Severského hnutí odporu v září 2020. Tím byl eliminován společný operátor, který definoval hnutí na extrémní pravici ve Finsku, i když se mnoho uskupení pokoušelo pokračovat v činnosti stejný typ v nových, menších formacích,“ vysvětluje Kotonen.

Stírání ideologických hranic

V extrémní pravici se objevuje trend, který zdůrazňuje stále rozmanitější faktory v mentalitě operátorů podporujících násilí, které stírají určité ideologické hranice. Zatímco krajně pravicová ideologie se nadále točí kolem xenofobie, staví se proti imigraci a chrání bílou identitu, tyto základní axiomy stále více doprovází velmi široká škála dalších názorů.

„Tito operátoři se v zásadě shodují na neúspěchu západního způsobu života a imigrační politiky, ale roztříštění organizací vede také k určitému stupni ideologické fragmentace, která vysvětluje velmi různorodé ideologické perspektivy jednotlivců,“ poznamenává Kotonen.

Odpůrci západního společenského řádu jsou mezinárodně oslavováni na krajní pravici, například projevy sympatií k Talibanu po jeho oživení po stažení USA z Afghánistánu. Nejradikálnější krajně pravicové kruhy jsou podobně ochotny dokonce projevovat obdiv k islamistickým teroristickým organizacím, jako je ISIL. Zástupci kultury Siege, která obhajuje společenský kolaps a rasovou válku, začlenili různé okultní a rituální názory do étosu založeného na národním socialismu.

Prodlužování omezení COVID-19 a delší doby strávené online vytvořily živnou půdu pro radikalizaci nových jedinců. 

Pietilä poznamenává, že krajně pravicoví náboráři se snaží zneužít anti-establishmentovou atmosféru a operátory pro své vlastní účely.

„Sociální jevy, online aktivismus a občasné násilné činy naznačují, že hrozba krajně pravicového terorismu bude v příštích letech pravděpodobně dále narůstat. Vážné hrozby nebudou primárně představovat organizované skupiny oddané jednotné ideologii, ale jednotlivci a malé skupiny vznikající z volné online komunity,“ poznamenává Pietilä.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *